Kalorifer Tamir ve Bakımı

Kalorifer Sistemleri
Kalorifer sistemleri ısıtma çözümleri arasında en yaygın olanıdır. Kaloriferler binaların tümden ısıtılması için kullanılan düzeneklerdir. Kalorifer sistemlerinde bir çeşit yakıt kalorifer kazanı denilen yapılarda yakılır ve daha sonra oluşan ısı boru sistemleriyle ısıtılmak istenilen yerlere taşınır.

Kalorifer Çeşitleri

Sıcak Su Kaloriferleri

Sıcak su ile çalışan kalorifer sistemleri günümüzde en yaygın olarak kullanılan kalorifer sistemidir. Bir kalorifer kazanı, boru sistemi ve radyatörlerden meydana gelen sıcak sulu kaloriferler, ısıyı da en düzgün biçimde odaya dağıtabilen sistemlerdir.
Kalorifer kazanında su ısıtılır ve bir motor yardımıyla boru sistemine gönderilir. Borularda dolaşan sıcak su radyatörlere ulaşır ve ısınan radyatörler de odayı ısıtır.
Sıcak Hava Kaloriferleri
Sıcak hava kaloriferleri havanın ısıtılması ve radyatörlere dağıtılması mantığına dayanan kalorifer sistemleridir. Hava bir kazan dairesinde özel fırınlarda ısıtılır. Daha sonra büyük vantilatörler aracılığı ile borular kullanılarak bütün binaya yayılır.
Sıcak hava kalorifer sistemleri su kullanılan kaloriferler kadar verimli çalışmasa da küçük binaların ısıtılmasında hızlı ve etkili bir çözüm sunar. Sıcak su kaloriferlerinin daha çok tercih edilmesinin sebebi ısıtma konusunda genelde çok daha başarılı olmalarıdır.

Kalorifer sistemi kurulumunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta doğru bir ısınma sağlayabilmek için radyatörlerin doğru yerleştirilmesidir. Doğru yerleştirilmeyen radyatörlerle bir kazan ne kadar güçlü olursa olsun ne kadar çok ısı üretirse üretsin verim alınamaz. Kalorifer peteklerinin yerleşiminde öncelikle havanın dışarıya kaçabileceği yerler tercih edilir. Gerekirse kalorifer peteği bu yerlere göre dizayn edilmelidir. Çok farklı şekillerde ve yerlerde kalorifer petekleri yerleştirilebilir. Özellikle banya ve tuvaletlere özel tasarımlar sürekli yapılmaktadır. Kalorifer sistemi kurarken en doğru yerleşimi yapabilmek için işi bilen bir firmayla çalışmanın önemi büyüktür.

8 thoughts on “Kalorifer Tamir ve Bakımı

  1. merhaba kalorifer radyatör temizlenmesini kaç yıl arayla yapıyorsunuz.#Kalorifer petek temizliği yaptırıldığında #Kombi bakımı ve temizliği de yaptırılması gerekiyor mu ?

  2. selam daha önce farklı firmalara radyatör ve kombi bakımı yaptırdım,her firma farklı bilgiler verdi,kombi bakımı ve kalorifer petek temizliği konusunda.Sizin sitenizde de hemen hemen farklı bilgiler var.kafa karışıklığı yapıyorsunuz bütün kalorifer petek temizliği yapan firmaların bir ortak noktası yok mu ?

  3. selam kombimin altından aşırı su akıyor,su basınç ayarı normal,kalorifer peteklerimizin sıcaklığı da normal,banyo da ve mutfak da sıcak su yeterli değil.sebebi ne olabilir ?
    kombimizin garanti süresi geçmiş bunun için ne yapmam gerekir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir